Skoči na menu Skoči na sadržaj
Lijepa slika u zaglavlju

Današnji datum:  31. listopada 2014.

 

Svećenici rodom iz župe Čardak

23. lipnja 2009.
......................

 

Fra Florijan Cvjetko NADAREVIĆ (1845 1917.)

Rođen je u Čardaku 2. siječnja 1845. godine, od oca Ive i majke Jele rođene Šokčević. Na krštenjuNadarevic_fra Florijan je dobio ime Marko. Osnovnu školu je završio u Tramošnici, a srednju u Kraljevoj Sutjesci, gdje je stupio u novicijat 31. ožujka 1862. godine. Prvu godinu filozofije i ostali studij završava u Đakovu (1864-1968). Mladu misu je rekao u Tramošnici 20. rujna 1868. godine.

Predaje franjevačkoj srednjoškolskoj mladeži u Kraljevoj Sutjesci, Gučoj Gori, Tolisi te Kreševu i to filozofiju, gramatiku, latinski, sintaksu i retoriku. Na službi kapelana je u Tolisi, Tramošnici, Carigradu (za podanike Austrougarske Monarhije u bolnici).

Službu župnika obavlja u Dubici (1876-1878), Tramošnici (1878-1879) i (1901-1912), Dubravama (1880-1888), Tišini (1890-1891), Špionici (1893-1894) i Tolisi, gdje je ujedno bio i gvardijan, (1891 - 1893). Biran je i za provincijalnog vikara (1900 - 1903).

Umro je u Tolisi 25. listopada 1917. godine. Pokopan na groblju Karaula.

 

Marko PARADŽIK (1948.-1977.)

Paradzik_MarkicaRodio se 24. listopada 1948. u Čardaku kao šesto od šesnaestero djece u obitelji. Srednju školu završio je u interdijecezanskoj školi u Zagrebu, a teologiju je studirao u Đakovu i Sarajevu. Zaređen je za svećenika 8. srpnja 1973. u Prozoru. Bio je kapelan u župi sv. Josipa u Sarajevu od ožujka 1974. do listopada 1976. Nakon toga kapelan je u Derventi do smrti. Smrtno je stradao u prometnoj nezgodi 1. ožujka 1977. u 29. godini života. Pokopan je na mjesnom groblju u rodnom Čardaku.

 

Marijan ŠOLJIĆ (1930.-1986.)Soljic_Marijan

Rodio se 8. rujna 1930. u Donjim Kladarima, sada župa Čardak. Bogosloviju pohađa u Đakovu i Zagrebu, gdje je zaređen za svećenika 29. lipnja 1957. Bio je kratko kapelan u Modriči, a u rujnu 1960. imenovan je župnikom u Bijeljini, gdje ostaje do umirovljenja 1980. Umro je 10. srpnja 1986. u 56. godini života. Pokopan je na mjesnom groblju u Donjim Kladarima.

 

Mato BIČVIĆ (1927.-1989.)

1Bicvic_MatoRodio se 27. listopada 1927. god. u Donjim Kladarima. Sjemenište je započeo u Travniku, a završio u Zagrebu. Bogoslovne nauke je učio u Đakovu i Zagrebu, gdje je 8. srpnja 1951. god. zaređen za svećenika. Početkom lipnja 1952. imenovan je župnikom u Golom Brdu (danas župa Kandija), a od 9. studenog 1952. do 8. rujna 1953. boravio je u vojsci. Nakon odsluženja vojnog roka imenovan je župnikom u Obrima, gdje je ostao sedam godina, Tamo je podigao prvu crkvu u Vrhbosanskoj nadbiskupiji nakon 2. svjetskog rata. U rujnu 1960. nadbiskup Alaupović poziva ga sebi za tajnika.U rujnu 1964. imenovan je župnikom u župi sv. Josipa na Marijin Dvoru u Sarajevu. Sa svećenicima drugih sarajevskih župa pokreće glasilo sarajevskih župa „Crkva u Sarajevu“ koje je izašlo u nekoliko brojeva. U jesen 1969. nadbiskup Čekada je povjerio mu je obnovu Sarajevske bogoslovije koja je privedena kraju u prosincu 1974. god. Godine 1979. postaje upraviteljem župe Prozor, a u studenom 1980. premješten je za župnika u Zavidoviće. Dekretom nadbiskupskog Ordinarijata od 5. rujna 1987. imenovan je župnikom u Garevcu odakle se 7. ožujka 1989. preselio u vječnost. Dva dana kasnije pokopan je na groblju u rodnom selu Donjim Kladarima kako je samo želio.

 

Anto BAJIĆ (1932.-1993.)

Bajic_Anto1Rodio se 22. rujna1932. u Čardaku. Gimnaziju je svršio u sjemeništu na Šalati u Zagrebu, a studij teologije u Đakovu gdje je na Petrovo 1956. bio zaređen za svećenika. Kratko je vrijeme je službovao kao kapelan u Modriči i Brčkom. Bio je župnik u Jelaškama (1957.-1959.), Solakovoj Kuli (1961.-1962.), Skopaljskoj Gračanici (1962.-1982.), a od 23.12.1982. pa do smrti u župi Žabljak.

Na montiranom procesu god. 1959. osuđen je na dvije i pol godine zatvora od čega je u zatvorskoj ćeliji proveo dvije godine.

Za vrijeme ratnih stradanja usorskog kraja osao je cijelo vrijeme uz narod Žabljaka i cijele Usore, ne želeći ga ostaviti usprkos već narušenom zdravlju. U teškim ratnim prilikama obavljao je pastoralni rad u župi sve do svoje smrti u petak, 6. studenog 1993. Pokopan je na mjesnom groblju u Žabljaku. Tijelo mu je preneseno u čardačko groblje 18.4.2009.

 

Anto PARADŽIK (1919.-2004.)

Paradzik_AntoUmro je 29. rujna 2004. u samostanu sestara Služavki Malog Isusa u Slavonskom Bordu gdje je provodio umirovljeničke dane. Ukopan je 2. listopada 2004. na groblju u Čardaku pored svojih roditelja kako je i sam želio.

Rodio se 26. listopada 1919. godine u Čardaku koji je tada pripadao župi Gradačac. Osnovnu školu pohađao je u Čardaku, a srednju u Travničkom sjemeništu. Teologiju je studirao u Sarajevu, gdje je 29. lipnja 1942. godine zaređen za svećenika. Od 1948. godine sve do umirovljenja 1994. godine bio je župnikom župe Sv. Ilije proroka u Bosanskom Brodu. Od godine umirovljenja pa do smrti živio je u samostanu časnih sestara Služavki Maloga Isusa "Josip Stadler" u Slavonskom Brodu.

Svećenik Anto se po potrebi bavio i spisateljskim radom još od bogoslovskih dana, a god. 1968. Vrhbosanski ordinarijat u Sarajevu izdao mu je životopis prvog Vrhbosanskog nadbiskupa Josipa Stadlera.

 

Dr. PETAR ČALIĆ (1942.-2010.)

Calic_PetarRođen je 9. srpnja 1942. od roditelja Šime i Janje r. Lukić u mjestu Čardak, tada župa Gradačac. Osnovnu školu pohađa u Gradačcu, srednju u Zagrebu, a teologiju u Zagrebu, gdje je i zaređen za svećenika 29. lipnja 1967. Poslijediplomski studij (magisterij) iz teologije završava u Zagrebu 1970. godine. Doktorat iz sociologije završava u Lyonu 1975. godine. Djelovao je preko 30 godina u Njemačkoj gdje je i preminuo 24. travnja 2010. godine. Sahranjen je u Granešini kod Zagreba 29. travnja 2010. godine.

 

JOSIP ŠUŠAK

Susaak_JosipRođen je 23. kolovoza 1942. od roditelja Joze i Ilinke r. Juroš u Kornici, župa Čardak. Osnovnu školu pohađao je u Komici i Modriči, srednju u Zagrebu, a teologiju u Đakovu, gdje je 29. lipnja 1967. zaređen za svećenika. Od 1979. nalazi se na službi u nadbiskupiji Freiburgu (Njemačka).

 

IVAN KUPREŠAK (1944.-2013.)

Kupresak_IvanRođen je 13. ožujka 1944. od roditelja Marka i Ivke r. Bajić u Živkovu Polju. Osnovnu školu pohađao je u Modriči, srednju u Zagrebu, a teologiju u Đakovu, gdje je i zaređen za svećenika 29. lipnja 1968. Bivša komunistička vlast smjestila ga je u zatvor od 1972. do 1974. u Doboju i Zenici. Zadnje godine radio je u Katehetskom uredu Vrhbosanske nadbiskupije u Sarajevu. Preminuo je u Sarajevu 9. lipnja 2013. godine. Sahranjen je 11. lipnja 2013. godine na groblju Bare u Sarajevu.

 

NIKOLA BANOVIĆ

Banovic_NikoRođen je 7. srpnja 1953. od roditelja Mate i Ruže r. Mamuzić u mjestu Donji Kladari. Osnovnu školu pohađa u Garevcu i Modriči, srednju u Pazinu, a teologiju u Sarajevu gdje je i zaređen za svećenika 29. lipnja 1978. Sada djeluje Švicarskoj.

 

BARTOL LUKIĆ

lukic_bartolRođen je 6. rujna 1954. od roditelja Blaža i Mare r. Popić u Donjim Kladarima. Osnovnu školu pohađao je u Modriči, srednju u Zagrebu, a teologiju u Sarajevu, gdje je i zaređen za svećenika 29. lipnja 1980. Sada je župnik u župi Oštra Luka/Bok i dekan Šamačkog dekanata.

 

PERO ILJKIĆ

Iljkic_PeroRođen je 1. listopada 1963. od roditelja Jakova i Serafine r. Omazić u Gradačcu, s prebivalištem u župi Čardak. Osnovnu školu pohađao je u Čardaku, srednju u Dubrovniku, a teologiju u Sarajevu, gdje je i zaređen za svećenika 29. lipnja 1989.  Sada je župnik u Doboju.

 

IVO PARADŽIK

Paradzik_IvoRođen je 6. srpnja 1971. od roditelja Nikole i Marije r. Radonjić u mjestu Gradačac. Osnovnu školu pohađa u Čardaku, srednju u Zadru, a teologiju u Sarajevu, gdje je i zaređen za svećenika 29. lipnja 1997. Sada je župnik je u Boću.